Így készülnek a szőnyegek
Lapos szövésű szőnyegek
Az általában gyapjúból szőtt, lapos szövésű szőnyegeknek nincs halmaza, így nem hullanak ki a szálaik. Inkább szövőszéken készítik őket, mint kézzel csomózva, így ezzel a technikával vékony és rendkívül finom szövet jön létre.
A bolyhos szőnyegekkel ellentétben a lapos szövésű szőnyegek megfordíthatók, mintáik mindkét oldalukon azonosak. A legtöbb lapos szövésű vagy kilim szőnyeg geometriai mintákkal van ellátva. Ezek olcsó és megfizethető szőnyegek, amelyek a szőnyeg outlet kínálatában is megtalálhatók. Közkedveltek a fürdőszobáktól a konyhákig.
Gépi szövésű szőnyegek
A gépi szövésű szőnyegek motoros szövőszékekkel készülnek, amelyeket számítógép irányít, a szőnyegkészítéshez szükséges szekvenciát követve. A kézzel szőtt szőnyegekkel ellentétben a gépi szőnyegek elkészítése kevesebb időt vesz igénybe.
Az ilyen típusú szőnyegek gyártásához felhasznált anyagok eltérőek. Általában szintetikus szálakkal, például polipropilénnel, nejlonnal és más anyagokkal, például poliészterrel, műselyemmel és akrillal kevert gyapjúból készülnek.
Megvan az oka, hogy a gépi szőnyegek készítéséhez szintetikus anyagokkal kevert gyapjút használnak. A tiszta gyapjú önmagában gyengébb szálat ad, míg a szintetikus anyagok erősebbek. Ha ezt a két szálat összekeverik, ideális szálvastagság jön létre, így nem szakadnak el a szálak a gépi szövés során.
Fonott szőnyegek
A fonott szőnyegek elkészítése a szövetcsíkok darabjainak összefűzésével történik. A szövetek a pamuttól a gyapjúig terjedhetnek. Vastagságuk eltérő lehet. Vidéki lakberendezéshez és hagyományos dekorációhoz is kiválóak.
A fonott szőnyegek másik előnye, hogy megfordíthatók. Ha a szőnyeg koszos lesz, a másik oldala még használható marad. Ezek a szőnyegek ovális és kerek formájúak és különböző méretűek lehetnek.
Galambos Dániel